לדף הבית של משרד עורכי דין קריכלי

הוסף לרשימת המועדפים שלי

  עמוד הבית   תחומי עיסוק   חוקים / מאמרים   קישורים   צור קשר   שאלות ותשובות   תנאי השימוש  
 
לוגו משרד עורכי דין קריכלי
  
   

שאלות ותשובות בכל הקשור בשוכר, משכיר, שכירות וכל מה שביניהם

 
     
 
  שאלה:  
  שלום, שכרתי דירה לשנה עם אופציה לשנה, בתום השנה המשכיר אמר שיגיע לעשות חוזה לשנה החדשה, דחה פעמיים את ההגעה וכך באמצע חודש של השנה החדשה הוא טוען שהוא רוצה את הדירה בחזרה,האם יש לי אפשרות להשאר בדירה לשנה נוספת, האם יש לי אופציה לתבוע אותו?? אני בהריון בחודש השמיני עם תאומים והוא גרם לי לחץ רב.
תודה
 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

אם הוא רוצה את הדירה בחזרה בתקופת האופציה - יש לך בהחלט עילת תביעה / הגנה כנגד הדרישה שלו לפינוי הדירה.

נסי להקליט אותו כשהוא מודה שלא הייתה לו בעיה איתכם וכי הוא זה אשר דחה את החתימה על ההסכם וכי סכום השכירות אף הוא נשאר כמות שהוא בתקופת האופציה.

זה נועד לימים בהם הוא יבקש לפנות אתכם בגלל אחד מהעילות שלעיל (או עילות אחרות אשר קיימות בהסכם שנחתם ביניכם).

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד
 
     
     
     
     
  שאלה:  
  שלום. אני משכירה דירה. השוכרת היתה צריכה לשלם לי תשלום ראשון על חמישה חודשים ושילמה רק על ארבעה. היא אמרה שיש לה בעיה ושתיתן לי בתשלום הבא יותר. למעשה היא לא פועלת לפי החוזה שהיא  חתמה עליו רק לפני שבועיים. מה לעשות. אני פוחדת שהסתבכתי איתה. היא אומרת שלא אדאג אבל אני דואגת.  
     
     
  תשובה:  
  שלום רב,

לצערי, התשובה שלי לא תהיה חד משמעית. יש לבחון את ההסכם שנחתם ביניכם באופן מדוקדק. על פניו, בהחלט יש מקום לדאגה. שוכר שמפר ו/או אינו עומד בתנאי החוזה סמוך לאחר החתימה עליו, בהחלט אינו מותיר מקום לאופטימיות באשר להמשך התנהלותו וליציבותו.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
  שלום לך..

שכרתי דירה ובחוזה שחתמתי מופיעים מס' דברים שבשטח הם אינם!

1..בדירה יש הכנה למזגן מיני מרכזי.

2..בדירה יש דוד שמש.

3..הובטחה לי צביעה מקצועית של הדירה.

אין שום הכנה למזגן,אין דוד שמש, צבע את הדירה חובבן באופן מזוויע!

את דמי העמלה שילמתי למתווכת,גם שכירות לבעל הדירה.

שאלתי מה לעשות. מהן זכויותיי במקרה הזה ואם יש באפשרותי לדרוש מה שהובטח לי על פי החוזה?

האם אני יכולה לתבוע את המתווכת?

אודה לך מאד על היחס ותשובתך.

מרי מהצפון.

 
     
     
  תשובה:  
  שלום רב,

נראה לי, כי עניינים אלו עלייך להסדיר מול המשכיר/ה. על פניו, נראה, שהאחריות לכך, כל עוד מדובר בהבטחות שניתנו במסגרת החוזית של הסכם השכירות, חלה על המשכיר/ה.

המתווכת בהחלט יכולה להיות צד לתביעה, אולם במקרים בהם דברים מתגלים לאחר הכניסה לדירה ולא היה ניתן לבררם לפני כניסתך לדירה. לדוגמא, במקרה של דירה הממוקמת במקום בעייתי מבחינה גאוגרפית (רכבת שעוברת ליד הדירה ועושה רעש וכו'), דייר בבניין שהוא חריג (עושה רעש, בית בושת וכו').

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שכרתי דירה לשנה, ועל פי החוזה יש לי אופציה לשכור את הדירה לשנה נוספת. לא סוכם התשלום על פי החוזה (לשנה הנוספת), כמה באחוזים עליי לשלם על פי החוק?

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

החוק שותק בעניין זה. לדעתי, הכל פתוח... עם זאת, אם הבעלים של הדירה / המשכיר ידרוש סכום מוגזם - ניתן לטעון, ספק אם זה יעבור בבית משפט, כי הסכום שנדרש אינו סביר וכי הוא מייתר את תקופת האופציה בחוזה.

מומלץ תמיד לסכם את כל התנאים בתקופת האופציה במעמד החוזה ולא להשאיר את הדברים "פתוחים".

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד
 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שכרתי חלק מדירה בסכום מסויים (בהסכם עד סוף 2007) ממי שבעצמו שוכר.האם יכולים בעלי הדירה לדרוש ממני תוספת, ככה פתאום?למרות שההסכם הוא רק ביני לשוכר?

ואם בין השוכר הישיר והבעלים היה סעיף בעניין השכרת משנה שהועלם ממני?
 
     
     
  תשובה:  
 

מדובר בשכירות משנה, כפי שהבהרת בסוף פנייתך. עליך לבחון את ההסכם שנחתם בינך לבין המשכיר משנה שלך ולפעול על פיו. אם ההסכם קובע, כי סכום השכירות יגדל, ככל שסכום השכירות של משכיר המשנה יגדל – הרי שתיאלץ לשלם את ההפרש. אם ההסכם "שותק" בעניין זה, הרי שאתה בהחלט יכול להתנגד להעלאת סכום השכירות.

 
     
     
     
     
  שאלה:  
  שלום רב,
אנו שוכרים דירה מזה שנה.
בחוזה נחתם כי י שלנו אופציה להמשיך בשכירות שנה נוספת.
לא קיים סעיף המדבר על שינוי סכום השכירות.
האם בעל הדירה יכול להעלות את הסכום כרצונו?
האם יש חוק המחייב אותו להעלות עד אחוז מסויים מהשכירות כיום?
לתשובה דחופה נודה.
 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

אם לא רשום בחוזה מהו סכום השכירות בתקופת האופציה, בעל הדירה בהחלט רשאי להעלות את הסכום. עם זאת, העלאת הסכום צריכה להיות סבירה, אחרת עשוי להחשב הדבר כחוסר תום לב מצידו.

בהצלחה ושבת שלום,

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

יש לי שוכרים שנמצאים בדירה למעלה מ10 שנים
שנעתי שיש דבר כזה שהם יכולים משפטית לתבוע חלק מהדירה או את כולה בגלל השכירות הארוכה.
האם זה נכון? ומה החוק אומר?
תודה

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום,

החוק בעניין זה מדבר על שכירות רשומה.

בברכה,

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום רב,

אשמח לעזרה, אני חתמתי על חוזה שכירות לפני חצי שנה עם בעל הדירה, כאשר החוזה נחתם על פי הדולר היציג ביום חתימת החוזה (לפי שער של 4.3 ₪)  וסעיף נוסף אומר שבסוף השנה אנו עורכים קיזוז. 

עכשיו הדולר ירד ואף עלה קצת בחזרה.

קיבלתי טלפון מבעל הדירה שהוא רוצה לעשות עכשיו באמצע החוזה שינוי חוזה שאומר תשלום לפי שער של 4.2 ₪ ובמידה והדולר יעלה אני משלמת הפרשים ובמידה והדולר ירד מסך 4.2 אני לא מקבלת הפרשים.

שאלתי היא: האם יש אפשרות באמצע חוזה כך לשנות אותו? הרי למה אנו חותמים חוזה?

ושאלה נוספת האם זה חוקי שרק עלי יחולו הפרשי הדולר?

אשמח לעזרתכם הדחופה.

תודה

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

הסכם שכירות שנחתם בין צדדים מחייב לכל תקופת השכירות. אם ההסכם קבע כי התקופה תהיה ל-12 חודשים (או שנה) ובדרך כלל אף קובעים את התאריך בו מתחיל ההסכם והתאריך בו הוא מסתיים, הרי שצד לא יכול לשנות ו/או לדרוש לשנות בלי הסכמתו של הצד האחר.

דרישה כזו לשינוי ו/או שינוי מהווה הפרת ההסכם וניתן לתבוע את הנזקים שנגרמים לצד שנפגע כתוצאה מהשינוי.

לעניין הפרשי שער הדולר – הרי שעניין זה נקבע על ידי הצדדים. אם השוכר מסכים והמשכיר מסכים לתנאים השונים – לרוב, ההסכם מחייב לכל דבר ועניין.

בברכה,

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום יש לי בעיה קטנה ואני אשמח אם תוכלו לייעץ לי, לפני שבועיים נכנסתי לגור בשכירות עם חבר שלי בתל אביב.

ראינו את הבית לפחות 3 פעמים,ולא שמנו לב שיש בעיה בצילינדר:

כדי להוציא את המפתח יש לנעול עד החצי ורק אז להוציא את המפתח. אם אני יוצאת מהבית אני צריכה לפתוח את הדלת לסובב עד לחצי את המפתח ואז להוציאו ולהכניסו לצד השני לסובב שוב עד החצי ואז לסגור את הדלת ולנעול.

לפני שנכנסנו לדירה לא נאמר לנו כי יש בעיה בצילינדר ועכשיו אנחנו מבקשים לבעל הדירה לסדר עבורנו את הצילינדר, הוא לא מוכן העלות של התיקון היא 280 ₪, אך הוא עומד על שלו ולא מוכן גם לא להתפשר טוען כי הדיירת הקודמת הסתדרה עם זה 3 שנים וזה לא צריך להפריע לנו, התייעצנו עם בעל מקצוע והוא טוען כי זה עניין של זמן עד שניתקע.. מה לעשות??
 
     
     
  תשובה:  
 

על מנת לתת תשובה מקיפה וממצה בעניין זה יש לעיין בהסכם שנחתם ביניכם. עם זאת, ניתן לטעון בפני בעל הבית, כי החובה להחליף את המנעול הינה עליו וזאת אם תוכלו להציג בפני מצג לפיו מדובר בבלאי סביר בשימוש שלכם בדירה. ניתן לעשות זאת על ידי פנייה למתקין מנעולים, שיחווה דעתו בעניין זה ועל מנת לאזן את העניין, הציעו לבעל הבית (ככל שלא יסכים לכך) להביא איש מקצוע מטעמו שיבחן את הדלת ואת הצילינדר.

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

 שלום,
אשמח באם תוכל לסייע לי.
ברשותי דירה אותה אני משכירה לזוג צעיר. בחודש ינואר, ערכנו חידוש חוזה הארכת השכירות לשנה נוספת.
במעמד חתימת ההסכם, סיפרו הזוג כי הם מחפשים במקביל דירה לקנייה ושאלו באם יוכלו לעזוב במהלך השנה. עניתי כי בהתראה של חודשיים מראש, יוכלו לעזוב מבלי לשלם קנס.
יש לציין כי לא ציינו זאת בחוזה.
במקביל, לפני כשבוע, צצה לה בעייה אישית הדורשת ממני לפנות את הזוג ואת הדירה (לצורך מערי לדירה). האם אוכל לפנות את הדיירים תוך התראה של חודשיים מראש?
שוב לציין, כי בחוזה אין סעיף המתייחס ל"שבירת חוזה" מצד המשכיר.
האם יש חוק המתייחס לכך? כיצד בכל זאת ניתן לפנותם בטרם הסתיים החוזה??

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

יש לעיין בהסכם ולבחון אותו באשר לאפשרות לפנות בטרם עת. מעבר לכך, ניתן להציג את העניין בפני הדיירים ולאפשר להם לחפש דירה אחרת ואף להציע לפצותם בסכום כלשהו בגין "שבירת ההסכם" מבעוד מועד. כאמור, מאחר וההסכם אינו לפני, לא אוכל להציע פתרון אחר, וזאת מאחר והחוק אינו מעניק תשובה ברורה לעניין זה, מעבר לאמור בחוק החוזים, לפיו על המפר את ההסכם חלה חובת פיצוי בגובה הנזק וכן בגובה פיצוי אחר, ככל שהוא עולה מההסכם שנחתם בין הצדדים.

אני ממליץ לך לפנות אל עו"ד אשר יוכל להציע פתרון מתאים בנסיבות העניין, לאחר בחינת ההסכם על כל סעיפיו ותנאיו.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

אני שלוש שנים בדירה שכורה ובסוף החודש אנחנו עוברים השאלה שלי היא כזאת מה החוק אומר לגבי זה שאנשים רוצים לבוא לראות את הדירה - הכוונה בעלת הבית העבירה את הדירה לטיפול של סוכן נדל"ן ואני מלתחילה בקשתי שיבוא בשעות שבעלי בבית מהסיבה שאני לבד עם שתי בנות קטנות (גיל 3 ו8 חושדים) אני מפחדת מפני אנשים שאני לא מכירה העם יש חוק שאומר שאני חייבת להפוך את סדר היום שלי כי הסוכן רוצה להביא אנשים לראות את הדירה מתי שבא לו אני בקשתי שיבאו משעה 6 בערב ולא ביומי שישי העם יש חוק שאומר שאני יכולה לדרוש את זה או שאסור לי?

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

יש לבחון את הוראות הסכם השכירות שלכם - האם הוא קובע הסדרים לעניין זה.

אם אין בו הסדר, הרי שאת יכולה בהחלט לבקש / לדרוש, כי הביקור בדירה יהיה בשעות הנוחות לך ואולי אף כדאי להסביר את הסיבה לכך - לבעל הבית ולסוכן הנדל"ן.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום שמי חנה אני משכירה דירה מזה כחצי שנה במרכז הארץ ויש לי כמה שאלות :
האם זכותי להחליף את הצילנדר בדלת מבלי רשותו וידיעתו של הבעל הבית כי הוא רוצה שיהיה לו מפחתח אחד מהדירה ...
שאלה השנייה: האם אני יכולה לתבוע את בעל הדירה שהוא נכנס מבלי ידיעתי לדירה אפילו שבחוזה כתוב שזכותו לבקר מתי שהוא ירצה...

שאלה 3.אני רוצה לעזוב את הדירה לפני תום החוזה כשחתמתי על החוזה נתתי לו 2 צ’’קים ביטחון לחשמל ומים וערבות של אמא שלי... האם הוא יכול להפקיד את הצ’’קים הללו מתי שהוא רוצה כי אני מפחדת שאני יעזוב לפני והוא פשוט יעשה לי צרות...

תודה מראש!

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

את בהחלט יכולה וצריכה להחליף את הצילינדר בדלת, מבלי לקבל את רשותו של בעל הדירה.

העובדה שבעל הבית נכנס לדירה שלא ברשותך היא הפרה חמורה של הזכות לפרטיותך, המעוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו וכן בחוק השכירות והשאילה. על בעל הבית להודיע לך מראש על כוונתו לבקר בביתך ואסור לו להכנס לדירתך השכורה מבלי לתאם מראש.

על פי התיאור שנתת בעניין זה, בהחלט קיימת לך זכות לעזוב את הדירה לפני המועד שהוסכם בחוזה לאור הפרות הוראות החוק לעיל, אולם מומלץ להיוועץ בעורך דין ולבחון את העניין לעומק בבחינה משפטית מעמיקה של זכויותייך.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

 

אני גרה בדירה שכורה קצת פחות משנה. הודעתי לבעל הבית שברצוני לממש את האופצייה ולשכור את הדירה לשנה נוספת (מדובר בחוזה סטנדרטי).

במעמד חתימת החוזה הוסכם שהאופצייה תהיה ברת מימוש אם הנכס לא ימכר. אחרי שהודעתי שבכוונתי לממש אותה, הודיע לי בעל הבית שהוא "כמעט" כבר מכר את הנכס ולכן ייתכן ולא אוכל להשאר בדירה.

הייתי רוצה לברר מה המסמך שעלי לדרוש ממנו עד לתאריך שבו הוא אמור להודיע לי לגבי המשך הישארותי בדירה, שיהווה הוכחה לכך שהדירה אכן נמכרה (כדי להגן על עצמי מפני האפשרות שהוא מנסה להתחמק מלכבד את זכותי לממש את האופציה).

תודה,

רותי

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

עליך לבקש ממנו להציג בפנייך את הסכם המכר שנחתם בינו לבין הרוכש וכן את הדיווח שהוצא לרשויות המס על העסקה עצמה. בנוסף לכך, את בהחלט יכולה לדרוש ממנו את הערת האזהרה שנרשמה לטובת הרוכש החדש, ככל שנרשמה.

כל עוד לא הציג לך בעל הדירה את המסמכים לעיל, ככל הנראה מדובר בתרגיל ועליך להבהיר לו שאת מתכוונת לממש את האופציה שמוקנית לך על פי ההסכם.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד
 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום,
אני מסיים שכירות של דירה בסוף השבוע,
בעל הדירה לא רוצה להחזיר לי את שטר החוב בטענה שהוא רוצה לשמור עליו לתקופת צינון ולראות שאין חובות שאני משאיר אחריי, חשבון החשמל והארנונה רשומים על שמי ,אין לי טלפון של בזק וועד הבית שולם כראוי.  

האם מותר לו מבחינה חוקית להחזיק את שטר החוב שלי בניגוד לרצוני ובתום החוזה ? מה אני יכול לעשות כדי לקבל את שטר החוב בחזרה ?

תודה רבה,
Purian

 
     
     
  תשובה:  
 

ראשית, מומלץ לבחון מה אומר ההסכם לעניין שטר החוב. לרוב, ההסכמים קובעים, ששטר החוב יוחזר עם סיום השכירות. אם ההסכם לא קובע דבר בעניין זה, עליך לפנות אל המשכיר בכתב ולהבהיר לו, כי עליו להעביר לידיך תוך תקופה קצובה (30 או 60 ימים) את שטר החוב שניתן לו.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום רב,

אני שוכרת דירה במושב, הדירה מגיעה עם 2 חניות בעל הנכס ביקש חניה, אך סרבתי. לאחרונה הוא החליט על דעת עצמו לפתוח את השער ולהיכנס לחניה למרות סירובי. בנוסף מעולם לא ראיתי את חשבונות החשמל למרות דרישות חוזרות ונשנות לראות את החשבון. מה אני יכולה לעשות בנוגע לשני הדברים? אשמח לקבל תשובה או יעוץ .
מה הן הזכויות שלי כשוכרת? האם כל הזמן מותר לבעל הנכס לנופף בדגל ולהיכנס לשטח גם ללא אישורי?
תודה וחג שמח

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

ראשית, המשפט "ביתו של אדם – מבצרו" נכון גם לשוכרים. על כן, למשכיר אין כל זכות לפלוש לדירתך על דעת עצמו מבלי לתאם את העניין מראש.

שנית, מומלץ לבחון את ההסכם לעניין החניות. אם החניות גובלות בתחום הדירה / הבית המושכר, מומלץ לפנות אליו במכתב אשר מבהיר את זכויותייך כדיירת בדירה וכי הוא ייחשב במקרה בו יחנה את רכבו בשטח המושכר.

מעבר לכך, ניתן לפנות בצו מתאים לבית המשפט, ככל שהמשכיר ימשיך לחנות את רכבו בשטח הבית / הדירה המושכרת.

מומלץ לבצע את כל הפעולות הנ"ל באמצעות עורך דין ובייעוצו ולא לעשות זאת מבלי לקבל ייעוץ משפטי מתאים.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום,
השכרתי דירה לפני כחודשיים ולאחרונה יש דליפה של מים בשירותים, כנראה גומייה התרופפה בתוך המיכל שמחזיק את המים והם דולפים לתוך האסלה.
בלאי סביר הוא באחריות בעל הבית. מה עושים ? האם בעל צריך לתקן את זה או אני ?
תודה

 
     
     
  תשובה:  
 

הסכם שכירות סטנדרטי לרוב קובע, כי עליך חלה חובת הודעה לבעל הבית על התקלה / הליקוי שהתגלה וכי על בעל הבית לדאוג לתקן את הליקוי תוך זמן סביר. עם זאת, ככל שבעל הבית מתמהמה עם תיקון הליקוי ו/או מצב בו לא ניתן להשיגו ויש לפעול מהר לתיקון הליקוי, מומלץ לקבל הצעות מחיר מ- 3 בעלי מקצוע בתחום בו נדרש התיקון ולבצע את התיקון אצל בעל המקצוע הזול מביניהם, ככל שלא נפל בו דופי (בעל מקצוע זול לעיתים יכול לעלות ביוקר).

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
  אני מתכוונת להשכיר את דירתי לזוג לא נשוי ,רק בן זוג אחד מעוניין לחתום על החוזה,האם קיימת בעיה כלשהי בעניין (לגבי חברתו ומגורים בדירה? )  
     
     
  תשובה:  
 

מומלץ שלא להסכים להסדר זה וזאת משום שיהיו לך פחות אנשים להשפות מהם. בנוסף לכך, קיים הסיכון שבתנאים מסויימים יהפוך הדייר שלא הוחתם ל"בר רשות" על פי החוק - כלומר, אדם שאינו חתום בחוזה עמך, אך יש לו רשות לשהות / לגור בנכס/בדירה, דבר אשר יכול ועלול לסבך אותך משפטית.

 
     
     
     
     
  שאלה:  
  איך חותמים על שטר חוב – מי חותם, כמה חותמים, מה צריך לדרוש במסגרת החתימה?  
     
     
  תשובה:  
 

מומלץ שעל שטר החוב יהיו 2 ערבים, בלי כל קשר לרישומה.

רישומו של בן זוג אחד אפשרית, אך מומלץ לרשום את שני בני הזוג על מנת שיחובו בגין השכירות יותר אנשים, וזאת במידה ולא תוכלי להפרע מאחד מהם.

על פי חוק הערבות, על מנת להפרע מהערב עליך למצות הליכים נגד החייב העיקרי. לכן, כאשר מחתימים על ערב, מוקנים לו זכויות מסוימות שמגבילות את האפשרות להפרע ממנו מיידית.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

הנני בעל בית מלון בשכירות מוגנת.

בית המלון הוא משנות השלושים ומעולם לא עבר שיפוץ קונסטרוקטיבי. בחוזה השכירות שנחתם ביני לבין בעל הבית לפני 15 שנה מופיע כמובן התנאי הסטנדרטי האומר שלא ניתן לבצע שינויים בנכס ללא אישור המשכיר וזוהי עילה לפינוי. כמו כן,הוספו לחוזה תנאים מיוחדים אשר אחד מהם הוא"לשוכר יהיה מותר לבצע שיפוץ בנכס על מנת להביאו למצב ראוי לשימוש כבית מלון ובתנאי שלא יתבע השתתפות בעלות השיפוץ מהמשכיר".בתנאי זה לא מוגדר מהו שיפוץ ולא מצויין שיש צורך להודיע על כך לבעל הבית. כמו כן, מצויין שאם ישנה התנגשות בין התנאים המיוחדים לסטנדרטיים- התנאים המיוחדים יגברו.
 ברצוני לציין שבית המלון היה בנוי ע"פ סטנדרטים שהיו מקובלים לפני עשרות שנים: מיקלחת אחת ושני שרותים משותפים בכל קומה. כמו כן, היו סדקים מרובים בקירות בעמודים וטיח מתקלף ונופל המהווה סכנה (ע"פ חוות דעת של מהנדס).
לאחרונה ערכתי שיפוץ פנימי מקיף במלון על מנת להביאו למצב ראוי לשימוש כבית מלון ע"פ הסטנדרטיים העכשוויים. על מנת לבצע זאת היה צורך לשנות את המבנה הפנימי בכדי להוסיף לכל חדר מקלחת ושרותים.
בצעתי את השיפוצים מאחר והסתמכתי על הסעיף בתנאים המיוחדים ולא דרשתי מבעל הבית השתתפות על אף שחלק גדול מהשיפוץ היה קונסטרטקטיבי.
לפני מספר ימים קבלתי הודעה על כך שבעל הבית תובע פינוי על הפרת החוזה בסעיפים של שינוי מבנה והוספת שרותים ומקלחות.
 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

על פי הנתונים שהצגת, נראה כי אין עילה לפינוי מהדירה וזהו "תרגיל" של המשכיר על מנת לאלץ אותך לפנות את המושכר. הפרשנות שלך לעניין זה בהחלט יכולה לסייע בהגנה כנגד תביעת הפינוי, אך עליך לזכור, כי יש לבחון את הסוגיה בהתאם לנוהג הקיים בתחום המלונאות בעניין זה.

לכן, מומלץ, שתיוועץ עם עורך דין ו/או בעל מקצוע בעניין זה, על מנת שתוכל להתגונן כנגד תביעת הפינוי כראוי.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

מבקשת לדעת מה התהליך להוצאת דייר שאינו משלם דמי שכירות כבר מספר חודשים. מבינה שבשלב ראשון יש להגיש לו מכתב מעורך דין שעליו לשלם הכסף עד מועד מסוים. אם לא משלם לאחר מועד זה, מה התהליך ומה עלי לעשות? תודה רבה מראש

 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

עלייך לפנות לעורך דין שיפנה אל הדיירים בדרישה לפינוי מהמושכר. אם לא ייענו לדרישה זו, עלייך להגיש תביעה למתן צו פינוי כנגד הדיירים בדרך של המרצת פתיחה. עם מתן פסק הדין כנגדם, עלייך לפנות ללשכת ההוצאה לפועל למימוש פסק הדין (המוציא לפועל הוא זה שמבצע, לרוב, את הפינוי - אף אם נדרש להפעיל כוח).

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
  שאלה:  
 

שלום רב,

יש לי נכס בב"ש שהושכר עד לא מזמן. בזמן השכירות חשבונות הארנונה והמים היום על שם השוכרים ואני יודעת שעומדים על כ-20,000 ש"ח. כעת אני מנסה למכור את הנכס ושמעתי שהעובדה שיש חובות עירייה עליו תפריע לי למכור את הדירה ושזה לא משנה שהחובות לא על שמי.

האם זה נכון?

תודה רבה!!!
 
     
     
  תשובה:  
 

שלום רב,

סעיף 326 לפקודת העיריות עוסק בשאלה זו ולפיו אם השכרת את הנכס למשך שנה, לכל הפחות, והשוכרים היו רשומים על הנכס, הרי שחובת תשלום הארנונה אינו חל עליך ולכן אין העירייה רשאית לעכב את מכירת הנכס ו/או להמנע ממתן האישור להעברת הדירה על שם הקונה.

בהצלחה.

גל קריכלי, עו"ד

 
     
     
     
     
     
     
     
     
 

נשמח לסייע לכם בעניין זה, ובעניינים אחרים בפנייה אל משרדנו באמצעות הדואר האלקטרוני.

לקבלת מידע נוסף אודות משרדנו, אנא עברו לדף תחומי העיסוק של המשרד.

 
     
 

בברכה,

גל קריכלי, עו"ד

 
     
 
 

ניתן להפנות שאלות למשרדנו באמצעות הדואר האלקטרוני  וכן באמצעות קהילת עורך הדין לשירותך באתר סטארט (www.start.co.il). 

 
     
     
     

גל קריכלי - משרד עורכי דין

 

Gal Kricheli - Law Offices

 

רחוב חיל החימוש 1, ראשל"צ

75702

1 st. Hel Himush street, Rishon Le - Zion

 

טלפון

03-9414511

Telephone

 

טלפון סלולרי/נייד

054-5729923/2

Mobile

 

פקסימיליה

 03-9414533

Facsimile  

דואר אלקטרוני:

gal@kricheli.com

E-Mail

 
       

לחזרה לעמוד הבית לחץ כאן