י

 

לדף הבית של משרד עורכי דין קריכלי

הוסף לרשימת המועדפים שלי

  עמוד הבית   תחומי עיסוק   חוקים / מאמרים   קישורים   יצירת קשר   שאלות ותשובות   תנאי השימוש  
 
לוגו משרד עורכי דין קריכלי
  
   

שאלות ותשובות

 
 

ייעוץ בנושא חוק ומשפט...

 
 
  גולשים יקרים שלום רב,
 

חברה מודרנית חיה ומתקיימת על ערכים שונים, אשר לרוב מוכתבים לה על

 ידי החברה, המדינה וגופים מטעמה.
 

ערכים אלה נזקקים לעיתים רבות לרשויות אכיפה וביקורת. עריכת דין מהווה גורם אשר תורם למנגנון עיצוב הערכים באופן כזה שהחברה לא תיפגע כתוצאה מהם ובעצם יהוו "משוב שלילי" על המנגנון כולו.

אנו, עורכי הדין, לשירותכם בכל עת, בכל שאלה ו/או הבהרה בנושא זה, ככל שיידרש.


הנכם מוזמנים להפנות שאלות בנושאים השונים בתחום חוק ומשפט ואנו נשתדל לענות ולסייע בייעוץ והכוונה מתאימה.


גל קריכלי, עו"ד

 

 
 

 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לנושא זה , אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 
     
 
 

כללי

 
     
 

ייעוץ בנושא חוק ומשפט...

 
     
 

שאלות בנושא חינוך - זכויות הורים וזכויות תלמידים וילדים במערכת החינוך

 
     
 

סוגיות בדיני נזיקין...

 
     
 

דיני עבודה...

 
     
 

חוק חתימה אלקטרונית - מהו?...

 
     
 

הקמת מוסד לבוררות בתיקי תביעות קטנות...

 
     
 

זכות העמידה בבג"צ - הגבולות - איפה ולמה?...

 
 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לחוקים אלו, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 
     
     
 

נזיקין

 
 

התרשלות בטיפול בלייזר - האמנם הטיפול מסיר הכל? מה עושים?

 
     
 

איסור לשון הרע - הוצאת דיבה

 
  מהי איסור לשון הרע  ?  
     
     
     
 

תעבורה - קנסות חנייה

 
  התיישנות קנסות חנייה - העיריות נקנסו!!!  
     
     
 

תכנון ובנייה

 
  האהבה נגדעה? האם המפרץ יישאר רווק? (תוכנית הריאליטי - "מפרץ האהבה")  
     
     
     
 

מקרקעין

 
  בתים משותפים  
 

שיפוץ מעלית הבניין - מי משלם? זה שלמטה או זה שלמעלה?

 
     
     
     
 

זכויות יוצרים

 
  שאלות ותשובות בנושא זכויות יוצרים, לרבות בנושא הסכמי דוגמנות, זכויות מצולמים ומצלמים ועוד.  
     
     

ככל שיש לכם שאלות ביחס לנושאים לעיל, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 
     
     
 

חוק חתימה אלקטרונית - מהו?...

 
 
  הטכנולוגיה מתקדמת בצעדי ענק והמשפט לרוב משתרך מאחוריה.
לאחרונה, נעשה צעד קטן למשפט וצעד גדול לאינטרנט ולעידן המחשוב בישראל עם חיקוקו של חוק חתימה אלקטרונית.

בתי המשפט אף הם נרתמו למשימת המחשוב וכיום רוב רובן של ההחלטות המתקבלות על ידי בתי המשפט ברחבי הארץ, החל מבית משפט השלום ועד בית המשפט העליון מוצגים באתר האינטרנט של בתי המשפט. לכל אלה שמעוניינים לברר החלטות בבתי המשפט, אנא לחצו כאן.
איך לפי דעתכם השפיע חוק זה, אם בכלל, על עידן המחשוב?

 
 
חזרה לראש הדף לחץ כאן
 
 
 

הקמת מוסד לבוררות בתיקי תביעות קטנות...

 
 
  אחת המגמות המסתמנות לאחרונה היא הקמת מוסד לבוררות באינטרנט בתביעות קטנות שמוגשות לבתי משפט לתביעות קטנות.
המטרות שהוצבו בהקמת מוסד בוררות באמצעות האינטרנט היו בעיקר לשם:
  1. מניעת עינוי דין (כלומר התמשכות ההליכים וזירוז הדיונים בתביעות הקטנות - תביעה שמוגשת לבית המשפט נדונה לרוב כשלושה חודשים לאחר הגשתה) - מוסד הבוררות יאפשר לצמצם את זמן ההמתנה לדיון בתביעה באופן משמעותי.
  2. הורדת תעריפי האגרות שישולמו - חסכון למגישי התביעות.
 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לנושאים לעיל, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

     
  חזרה לראש הדף לחץ כאן  
     
 

תעבורה - קנסות חנייה

 

 

התיישנות קנסות חנייה - העיריות נקנסו!!!

 
     
   

לאחרונה חל מפנה כלשהו בתפיסת בתי המשפט בנושא התיישנות קנסות חנייה וסמכותה של העירייה לפעול במסגרת זו.

בפסק דין אמיץ של כבוד השופט דוד רוזן, שופט בית המשפט המחוזי, נקבע, כי על העירייה לשלוח את הודעת התשלום בדואר רשום והשינוי הוא בכך, שעליה לשמור תיעוד של דבר הדואר הרשום ולצורך כך, "רשומה מוסדית" - פלט מחשב של הרשות המקומית - אינה מספיקה, משום שעל פי הגדרת החוק בעניין זה, אין היא רשומה מוסדית קבילה -  לכן, על הרשות המקומית להוכיח את המצאת הודעת הקנס לאזרח, באמצעות דואר רשום.

לפסק הדין המלא בעניין התיישנות קנסות חנייה, אנא לחץ כאן.

 

 
חזרה לראש הדף לחץ כאן
 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לחוקים אלו, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 

נזיקין

 

  סוגיות בדיני נזיקין...

 

 
 
נשך אותך כלב, זרקו עליך עציץ מהקומה החמישית, נכנסו ברכב שלך מאחור, הרופא עשה לך צינתור בכליות במקום במקום אחר - כל אלו נמנים על דיני הנזיקין ואתה זכאי לתבוע פיצויים עבור כל אחד מהמקרים הללו. אבל, השאלות שמתעוררות הן:
מהם הפיצויים שאותם אתה תובע?
מהו גובה הפיצוי אותו עליך לדרוש?
מיהו הגוף שיפצה אותך?
איך מתייחסים לדיני הנזיקין בארצנו?
 
האם עליך לתבוע בבית משפט השלום או בבית המשפט לתביעות קטנות?
 
מה ההבדל בין שני בתי המשפט (השלום ותביעות קטנות)?
 
מהי תאונת דרכים - מי רשאי לתבוע בגינה ואיך?
 
מהי תאונת עבודה - מי רשאי לתבוע בגינה ואיך?
 
אם התאונה היא תאונת דרכים ותאונת עבודה - באיזו עילה עדיף לתבוע?
חלק מהשאלות לעיל עולות לא פעם בעת בחינת האירוע הנזיקי ולרוב העבודה לברר את השאלות הנכונות ואת התשובות הנכונות מוטלות על כתפיו של עורך הדין שלך.

 

 
 

 טיפולים בלייזר - האמנם הטיפול מסיר הכל? מה עושים?

 
 
לצערנו, אנו נתקלים רבות במקרים בהם נעשה עוול עם מטופלים, המבטיחים להם "הרים וגבעות" והעניין רחוק מכדי מימוש בפועל. אנחנו לא פעם מבקשים לקבל הנחה במחיר ולעיתים הדברים נוגעים למקצועיות הטיפול ולאיכותו. טיפול בלייזר הינו טיפול מורכב ושנוי במחלוקת, לדעת כותב שורות אלו. על פי המידע המצוי ברשותי, רבים מהמטופלים בטיפול מסוג זה אינם זוכים לתוצאות שלהן ייחלו וממשיכים בניסיונות חוזרים ונשנים בטיפולים כואבים ומיותרים. לפיכך, אנו ממליצים בחום, לכל מי שמבקש לבצע טיפול לייזר, לברר במדויק במה כרוך הטיפול, בהיקפו ובאפשרות לקבלת הכסף ששולם בחזרה וזאת על מנת להימנע מטיפולים חוזרים ונשנים רק בגלל ששילמתם "כסף טוב" עבורם.
לצורך כך, אנו מבקשים להביא לידיעת הגולשים 2 פסקי דין, העוסקים, בטיפולים שבוצעו במטופלים ובמסגרתם אף פוצו אותם המטופלים, לאחר שהטיפולים לא צלחו. מובהר כאן, כי אין המדובר אך ורק בחברה הנתבעת בעניין זה, אלא, לטעמנו, הסיכון באי הצלחת הטיפול עלול לקרות אצל כל חברה אחרת ולא רק בחברה המובאת כאן.

לחצו כאן לצפייה בפסקי הדין בנושא ניתוחי לייזר והסרת שיער שניתנו כנגד חברות העוסקות בתחום זה.

 

 
 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לחוקים אלו, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 
     
  חזרה לראש הדף לחץ כאן  
     
     
     
  מקרקעין  
  בתים משותפים  
     
  שיפוץ מעלית הבניין - מי משלם? זה שלמטה או זה שלמעלה?  
     
  לאחרונה, נתבקשתי לתת את חוות דעתי בנושא שיפוץ מעלית בבניין הבית המשותף.מדובר בבניין ישן בן כ- 20 שנים (לא כל כך ישן, בעצם) ובו מעלית המשמשת את דיירי הבית מיום הקמתו של הבניין.

נציגות הבית המשותף, לאור קלקולים חוזרים ונשנים ותקלות כאורך הגלות במעלית הבית המשותף, החליטו, כי "הגיעו מים עד נפש" ויש לבחון אפשרות לשיפוץ המעלית. יצוין, כי הבניין מונה 5 קומות והקומה הראשונה הינה קומת קרקע.

לשם כך, תלתה נציגות הבית המשותף הודעה, לפיה היא מבקשת לכנס ישיבת דיירים ביום מסוים, במסגרתה היא מבקשת לקבל את הסכמת הדיירים לשיפוץ מעלית הבניין.

אם כן, בסוף ישיבת הדיירים נתקבלה החלטה על ידי רוב הדיירים לפנות למציעים שונים (חברות מעליות העוסקות בשיפוץ מעליות) ולקבל מהן הצעות מחיר לשיפוץ מעלית הבית המשותף.

חלק מהדיירים התנגדו, כמובן (למה כמובן? תמיד יש יוצאים מן הכללים וזאת מבלי להיכנס לעניין גזעני "לכל 2 יהודים..."), להצעה ולהחלטה שנתקבלה ואף קבעו כי לא יישאו בעלות השיפוץ, וזאת לאור העובדה שהם כלל לא עושים שימוש במעלית, מאחר ודירתם הינה בקומת הקרקע של הבית המשותף.

נציגות הבית המשותף התעלמה בשלב זה מהדיירים הסרבנים ופנתה לקבלת מספר הצעות של חברות שונות לשיפוץ המעלית ואף נבחרה הצעה זוכה של מציע מסוים.ההצעות הוצגו בפני כלל הדיירים והם נתבקשו לתת את דעתם על ההצעות השונות.

לאחר תקופה של כחודשיים, החליטה נציגות הבית המשותף להתחיל בגביית הכספים עבור השיפוץ. אחד הדיירים טען בפניה (כפי שאף העלה את הסוגיה בישיבת הדיירים שהתקיימה בעניין השיפוץ), כי החוק אינו מחייב אותו בהשתתפות בשיפוץ המעלית ולכן אין הוא מתכוון לשאת בעלות השיפוץ.

ובכן, חוק המקרקעין התשכ"ט, 1969, קובע בסעיף 59ו את החלוקה בנושא המעלית, כדלקמן:

"התקנת מעלית (תיקון התשנ"ו)

59ו. (א) בעלי דירות שבבעלותם שני שלישים מהדירות בבית המשותף, רשאים להחליט באסיפה הכללית על התקנת מעלית ברכוש המשותף, אם נתקיימו תנאים אלה:(1) ניתן לקבל היתר בניה להתקנת המעלית לפי חוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965;

(2) ניתן להתקין את המעלית באופן שלא יהיה בו כדי לגרום פגיעה מהותית בדירות האחרות או בחלקן, ברכוש המשותף או בחזות הבית.

(ב) (1) בעלי הדירות המחליטים על התקנת המעלית ישאו בהוצאות התקנתה, ורשאים הם להסכים כי רק מקצתם ישאו בהוצאות כאמור;

(2) בעלי הדירות בקומת הקרקע לא ישאו בהוצאות התקנת המעלית, אף אם הם נמנים עם המחליטים להתקינה;(3) כל בעלי הדירות יהיו חייבים להשתתף בהוצאות החזקתה והפעלתה של המעלית..." (ההדגשות שלי – ג.ק.)

ובכן, החוק קובע, כי הדיירים בקומת הקרקע לא יישאו בהוצאות התקנת המעלית, אף אם הם נמנים עם המחליטים להתקינה, אולם, מנגד, הם יישאו בהוצאות החזקתה והפעלתה של המעלית" וזה כולל אף את השיפוץ של המעלית. שיפוץ המעלית הינו חלק מהוצאות ההחזקה וההפעלה של המעלית, כל עוד מדובר בשיפוץ שעניינו "שימור" המעלית ולא "השבחה".

אם מדובר בעלויות של השבחת המעלית, נראה שהדייר בקומת הקרקע יהיה חייב רק בהוצאות היחסיות העוסקות בשימור המעלית ולא בהשבחתה.

דיירים יקרים ונציגויות בתים משותפים, קחו עניינים אלו לתשומת לבכם בעת השיקולים והדיונים ביניכם בדבר הדרך המשפטית הנכונה לפתור את הסכסוך סביב "מי משלם עבור השיפוץ ? זה שלמטה או זה שלמעלה?". התשובה לכך היא כמובן, – כולם! כל עוד ההחלטה בדבר השיפוץ התקבלה בפורום הנכון, נערך פרוטוקול ישיבה, זומנו כל הדיירים בהתאם לדין וההחלטה נתקבלה ברוב של שני שלישים מדיירי הבית המשותף..

בשולי הדברים אעיר, כי דיירים מסויימים עלולים להתנגד לשיפוץ בשל מצב כלכלי קשה בו הם שרויים. מומלץ לנסות לסייע להם ככל שניתן (במתן הלוואה או חלוקת חלקם בעלויות השיפוץ למספר תשלומים רב ככל האפשר וכו') ובכך להפוך את הדייר "מאויב לאוהב".

 
     
  חזרה לראש הדף לחץ כאן  
     
     
 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לחוקים אלו, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 
     
  תכנון ובנייה

האהבה נגדעה? האם המפרץ יישאר רווק?

מדינת ישראל הינה מדינת חוק! בין חוקיה ישנה חובה לקבל היתר מוועדה מקומית / מחוזית על כל בנייה בשטחה. בנייה זו עלולה, לעיתים, להיות מוגבלת ומוכתבת על ידי הוועדה המקומית או המחוזית בצורות שונות.

ישנם מקומות / איזורים אשר מיועדים לסוג מבנים מסויים. הרי לא יתכן, לדוגמא, שנבנה דירה במרכז בו משתרע אתר בילוי ומסביבו מלונות ובתי נופש / קייט. כך גם להיפך - ישנם מקומות מסויימים, המוגדרים כמקומות למגורים בלבד ואין לאדם רשות לבנות ו/או לעסוק באותם אזורים במסחר. 

לפני מספר ימים התקבלה החלטה אמיצה של בית משפט השלום בחיפה, הנוגעת לאלה מכן הנמנים על צופי תוכניות הריאליטי. עניינה - "מפרץ האהבה".

ההחלטה עוסקת במבנים שבנתה ההפקה, על מנת לאפשר את קיום התוכנית "מפרץ האהבה".

בהחלטה העוסקת בנושא "משעמם" לרוב אזרחי ישראל - תכנון ובנייה - קבע בית המשפט, כי המבנים שהקימה ההפקה של התוכנית אינם עומדים בדרישות החוק ועל כן הוא הורה להם להפסיק לעשות כל שימוש במבנים הללו, "לרבות צילום תכנית הטלויזיה הקרויה בשם "מפרץ האהבה", זאת בהתאם לסמכותי על פי סעיף 239 לחוק התכנון והבניה."

עוד קבע בית המשפט, כי על המשטרה לאכוף את פסק הדין בכך שיעניק סיוע לעובדי הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה, לשם אכיפת הצו.

אך מה גרם להחלטה זו של בית המשפט?

ובכן, טענת הוועדה המחוזית של מחוז חיפה הייתה, כי בניית המבנים נעשתה מבלי לקבל היתר בנייה ובלי שניתנה תכנית מפורטת, בתחום הסביבה החופית. מעבר לכך, טענה הוועדה המחוזית, כי ייעוד הקרקע באיזור זה הינה לצרכי תיירות ונופש, וכי התכנית אינה עונה על צורך זה.

מפיקי ומנהלי החברות המפיקות את תכנית הריאליטי טענו, כי מאחר ומדובר במבנים זמניים, אין מקום למנוע את השימוש שנעשה בקרקע. הדוגמא שנתנו לכך הינה הקמתה של סוכה, שהיא מבנה זמני לכל דבר ועניין. בית המשפט דחה את הטענה וקבע, כי התרת הקמת מבנים מסוג זה, למשך מספר חודשים, תביא לגל של הקמת מבנים זמניים למספר חודשים וכהגדרתו ל"תוהו ובוהו" בכל נושא התכנון והבנייה ותאבד השליטה על נושא התכנון והבנייה.

ככל הנראה, נפלה טעות אצל המארגנים בקבלת היתר הבנייה וכך הטעות צימחה לה כנפיים עד לכדי המימדים של ביטול התוכנית ומתן צו לעקירת המבנים ואתר הצילומים על כל יושביו.

בית המשפט הוסיף באשר למשתתפי תכנית הריאליטי כי "צר לי על משתתפי תכנית הריאליטי, שכתוצאה מהוצאת הצו עלולים הם להמשיך ולהחזיק בתוארם כ'רווקים', אך בטוחני שגם הם  יעדיפו לחיות במדינה האוכפת את חוקיה בשוויוניות, על פני חיים במדינה הנוקטת במדיניות של איפה ואיפה כלפי מפירי החוק."

כמו כן, בית המשפט חייב את החברות המעורבות בפרוייקט (המשיבות להליך) בהוצאות משפט בסך של 10,000 ש"ח כ"א.

מה יהיה עכשיו? האם ישודר פרק נוסף של התכנית ביום חמישי הקרוב, או שמא נקבל במקומו "שידור חוזר" של התכנית הקודמת? נחכה ונראה...

החלטת בית המשפט, כאמור, הינה החלטה אמיצה וזאת לאור ההשפעה הישירה על ציבור גדול וירידה לטמיון של מיליוני שקלים שהוצאו לצורך הקמת האתר.

גל קריכלי, עו"ד

 

 
     
  חזרה לראש הדף לחץ כאן  
     
 

ככל שיש לכם שאלות ביחס לחוקים אלו, אנא הפנו אותן אל משרדנו או לפורום "עורך הדין לשירותך" ונשמח לענות על כל שאלה במסגרת הפורום.

 
     
     
     
     
     
     
     

גל קריכלי - משרד עורכי דין

 

Gal Kricheli - Law Offices

 

רחוב חיל החימוש 1, ראשל"צ

75702

1 st. Hel Himush street, Rishon Le - Zion

 

טלפון

03-9414511

Telephone

 

טלפון סלולרי/נייד

054-5729923/2

Mobile

 

פקסימיליה

 03-9414533

Facsimile  

דואר אלקטרוני:

gal@kricheli.com

E-Mail

 
       

לחזרה לעמוד הבית לחץ כאן